Aktualne Badania wyjazdowe

SIERPIEŃ

 • 06-07.08.12 Kraków
  Gab. Wet.
  lek. wet. Diana Tarabuła
  Sokołowskiego 23
  Kraków
  12 413 12 14

 • 14.08.12 Chorzów
  Klinika wet. Fabisz-Stefanek
  Stefana Batorego 11
  32 247 12 08

 • Choroby serca u tych małych zwierzątek są słabo udokumentowane. Wielokrotnie nie są rozpoznawane i diagnozowane.
  Wynika to prawdopodobnie z nieodkrytej jeszcze przez nas wiedzy, co pewnie z czasem się zmieni, jak również braku ustalonych norm w konkretnych badaniach kardiologicznych.

  Dodatkowo objawy choroby mogą różnić się u konkretnych gatunków. Jednakże podejście do oceny tych zwierząt jest podobne jak do psa, kota czy człowieka z niewielką różnicą. Zostały opisane następujące choroby serca u zwierząt egzotycznych:  - kardiomiopatia rozstrzeniowa (chomiki syryjskie, myszki)
  - niedokrwienie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca (króliki)
  - kardiomiopatia, zaburzenia rytmu serca (świnki morskie)
  - choroba serca związana niejednokrotne z układem oddechowym (szczury)
  - toksyczna kardiomiopatia (węże)
  - niedomykalność zastawek, wady wrodzone serca (nieliczne sprawozdania na temat występowania u różnych gatunków zwierząt)
  - niedomykalności i zwężenia zastawek (ptaki domowe)

  Najważniejsze by wiedzieć, jak wygląda i prawidłowo pracuje serce u danego zwierzaka. Wszystko co od biega od normy, będzie nieprawidłowością. Tylko od lekarza zależy by spróbował stwierdzić, czy źródłem problemu jest serce, czy choroba ogólnoustrojowa.
  Dlatego na skutek zaangażowania lekarzy weterynarii zajmujących się tymi gatunkami postanowiłam podjąć to wyzwanie i spróbować nieść pomoc kardiologiczną naszym małym przyjaciołom.
  Badania wykonywane są tylko we Wrocławiu w Centrum Diagnostyki i Leczenia Małych Zwierząt „Niedzielski”, ze względu na dostępność odpowiedniego sprzętu medycznego i nieodzownej pomocy lek. wet. Katarzyny Pieczaby (Pani doktor od zwierząt egzotycznych, która wspiera mnie swoją wiedzą, jak i pomaga mi przeprowadzić badanie).
  Niektóre gatunki zwierząt jak króliki czy świnki morskie z reguły przy badaniach są spokojne (choć i tak przeprowadzenie badania jest dużym wyzwaniem :). Niestety bywają też gatunki bardziej niesforne, które wymagają odpowiedniego przytrzymania lub uspokojenia farmakologicznego (za pomocą leków wziewnych, działający bardzo krótko). Dlatego wybierając się ze swoim podopiecznym na konsultacja kardiologiczną dobrze jest zarezerwować sobie trochę wolnego czasu i uzbroić się w cierpliwość :)

  Wszelkie prawa zastrzeżone

  Patrycja Bednarz 2012