Aktualne Badania wyjazdowe

SIERPIEŃ

 • 06-07.08.12 Kraków
  Gab. Wet.
  lek. wet. Diana Tarabuła
  Sokołowskiego 23
  Kraków
  12 413 12 14

 • 14.08.12 Chorzów
  Klinika wet. Fabisz-Stefanek
  Stefana Batorego 11
  32 247 12 08

 • Czy mój kot ma zdrowe serce? Co powinno mnie zaniepokoić, gdyby był chory?- to pytanie nie raz nurtuje właścicieli. Szczególnie, iż koty są szczególnymi pacjentami, objawy choroby często są nietypowe, a na „forach internetowych” straszą nagłą śmiercią sercową u kotów. Rzeczywiście kot to nie pies, tutaj jest dużo trudniej wykryć chorobę serca.
  Niezbędny może być lekarz prowadzący naszego zwierzaka, który zawsze może osłuchać serce i sprawdzić, czy nie dzieje się tam coś niepokojącego.

  Najważniejsze jest jednak profilaktyczne, regularne osłuchiwanie serca np. podczas szczepienia (szczególnie ważne u kociąt i zwierząt starszych). Pamiętajmy, iż wielokrotnie ważny jest czas rozpoznania choroby.
  Poniżej zostały zamieszczone wskazania do skierowania na badania kardiologiczne i wymienione choroby serca kotów (z uwzględnieniem predyspozycji rasowych), dla ułatwienia odpowiedzi na powyższe pytania.

  KIEDY NALEŻY ZAPISAĆ NASZEGO KOTUSIA NA BADANIE SERCA?

  1) W sytuacji pojawienia się niepokojących objawów choroby serca. Należeć do nich mogą:
  - nietolerancja wysiłkowa (niechęć do wysiłku, zbyt długi odpoczynek)
  - omdlenie, zasłabnięcie
  - nadmierne sapanie, dyszenie po wysiłku
  - siny język (lub też nosek kota u osobników z różowym nosem :)
  - duszność
  - wyczuwalne przez właścicieli tzw. „mocne uderzenie lub kołatanie serca”
  - kocięta, które mają słaby przyrost masy ciała i są mało aktywne
  - ostry niedowład tylnych kończyn
  - ale... objawy mogą być również mało specyficzne i ograniczone np. do mniejszego apetytu, lub zaprzestania skakania po meblach
  2) U starszych zwierząt przed planowanym zabiegiem chirurgicznym lub koniecznością znieczulenia ogólnego.
  3) Koty hodowlane przed włączeniem ich do rozrodu (w przypadku ras kotów predysponowanych do kardiomiopatii przerostowej również dalsze kontrolowanie serca).

  CHOROBY SERCA KOTÓW

  Koty są zdecydowanie rzadszymi pacjentami kardiologicznymi niż psy.
  Wrodzone wady serca występują stosunkowo rzadko i można do nich zaliczyć np. przetrwały przewód tętniczy Botalla, czy ubytek w przegrodzie międzykomorowej.

  Największym problemem kardiologicznym u kotów jest występowanie kardiomiopatii przerostowej (HCM). Jest to tzw. „choroba podstępna”- kot rodzi się ze zdrowym sercem, ale z wadliwym materiałem genetycznym. Choroba rozwija się powoli, doprowadzając do przerostu mięśnia lewej komory by w wieku około 3-5 lat rozwinąć się w pełni. Zdarza się, iż jest powikłana problemami zatorowo- zakrzepowymi, doprowadzając do nagłego niedowładu tylnych kończyn, związanego z ogromnym bólem. Kot umiera z objawami duszności lub ginie nagłą śmiercią sercową. W początkowym etapie choroby zwierzę nie wykazuje niepokojących objawów. Dlatego niezmiernie ważne jest profilaktyczne badanie ras predysponowanych do kardiomiopatii, szczególnie kotów hodowlanych. Wcześniejsze wykrycie choroby nie zatrzyma niestety toczącego się procesu, ale umożliwi dobór leków poprawiających czynność serca i samopoczucie pacjenta . Pozwoli również na wyeliminowanie kotów chorych z hodowli, a tym samym zmniejszenie występowania choroby.

  Rasy kotów predysponowane do HCM
  - Maine coon
  - Ragdoll
  - Norweski leśny
  - Syberyjski
  - Brytyjski
  - Pers
  - Devon rex, German rex
  - Europejski (domowy)
  i inne

  Spotykane są jeszcze inne choroby serca u kotów, choć zdecydowanie rzadziej:
  - arytmogenna kardiomiopatia prawej komory (ARVC)- charakteryzuje się najczęściej zaburzeniami rytmu i nagłą śmiercią sercową
  - kardiomopatia restrykcyjna
  - kardiomiopatia rozstrzeniowa

  Wady nabyte serca mogą pojawiać się wtórnie do innej choroby układowej. Występują najczęściej u pacjentów starszych, powyżej 8-10 roku życia, na skutek niewydolności nerek, nadciśnienia, czy nadczynności tarczycy. Należy jednak nie zapominać, iż wiele chorób może mieć wpływ na serca, niezależnie od wieku. Często niebezpieczne bywa zapalenie oskrzeli czy płuc. Dlatego niezmiernie ważne jest kontrolowanie pracy serca, poprzez obserwacje zachowania naszego podopiecznego jak i regularne osłuchiwanie serca przez lekarza prowadzącego. Umożliwia to podjęcie szybkiej reakcji w odpowiedzi na zaistniałe zmiany w układzie krążenia.

  Wszelkie prawa zastrzeżone

  Patrycja Bednarz 2012